لوگو اصلی مینرال کود

کشاورزی مکانیزه

معجزه سرخ مینرال کود 13

تمام صنعت های موجود بر روی این کره خاکی از دیرباز تا کنون دست خوش تغییرات بزرگ و کوچک زیادی بوده است. کشاورزی امر حیاتی و تاثیر گذار بر روی زندگی انسان می باشد. که امروزه شکلی مکانیزه و مدرنی به خود گرفته است. هر سیستم مدیریت جدیدی که می آید اهداف و هدف هایی برای خود دارد هدف اصلی و واحد کشاورزی مکانیزه با یک شعار ساده قابل فهم و درک است. کار کمتر و سود بیشتر شعار اصلی کشاورزی مکانیزه می باشد.

شناخت مکانیزه

مکانیزه یا (mechanized farming) از سال های پیش حتی در قرون وسطا هم مورد بهره برداری قرار می گرفت. که رفته رفته پیشرفت های زیادی در این راه حاصل شد در اوایل پیدایش این صنعت کهن از حیواناتی مانند : اسب، گاو، قاطر و … استفاده میشد و بعد ها ماشین های صنعتی زیادی تولید و عرضه شدن ماشین های مانند:

  • تیلر
  • تراکتور
  • خرمن کوب
  • کمباین
  • علف بر

و هزاران ماشین کشاورزی دیگر که امروزه در بازار های جهانی و کم و بیش در بازار ایران خرید و فروش می شوند.

نگاه کوتاهی به تاریخ کشاورزی

همان طور که همه ما می دانیم ادامه حیات انسان به سه عامل مهم و حیاتی نیازمند است. این عوامل شامل آب،غذا،اکسیژن می باشد که انسان بدون هر یک از اینها دوام نمی آورد. بخش عظیمی از مواد غذایی مورد استفاده ما از کشاورزی تامین می شود با در نظر گرفتن رشد جمعیت کره زمین منابع کشاورزی در صورتی که بهره برداری مکانیزه صورت نگیرد کافی نیست در نتیجه تولید انبوهی وجود ندارد. و انسان با کمبود مواد غذایی روبرو می شود. تا به امروز دو انقلاب مدرن صورت گرفته است که شامل:

  1. انقلاب سبز
  2. انقلاب کشاورزی بریتانیا

می شود که در بی تاثیر در روند پیشرفت کشاورزی مکانیزه نبوده است.

چرا مکانیزه ؟

همان طور که در بالا اشاره شد با توجه رشد جمعیت انسان به منابع غذایی بیشتر با روند برداشت سریع تر نیاز دارد و این اصلی ترین عامل استفاده از کشاورزی مکانیزه می باشد. چند عامل تاثیر گذار در برداشت سریع شامل: کودهی،سسیتم برداشت مکانیزه،سیستم آبیاری و سم پاشی و… عواملی هستند که  در رشد سریع تر گیاه و باردهی تاثیر دارند. کودهی در صورتی که ارگانیک  باشد هم بر روی کیفیت و هم بر روی رشد محصول تاثیر می گذارد.در ایران مینرال کود با برند شناخته شده معجزه سرخ تامین کننده کودهای معدنی و ارگانیک در بازار ایران می باشد. عامل بعدی برداشت مکانیزه و سریع محصولات است که علاوه بر سرعت بخشیدن به یکپارسازی اراضی هم کمک می کند.

سیستم مکانیزاسیون در ایران

خوشبختانه  در ایران و در حوضه مکانیزاسیون رشد و پیشرفت های صورت گرفته است. به صورتی که حدود 173 شرکت تولید کننده داخلی در حال فعالیت هستند. و حدود 25 شرکت خارجی در این حوضه فعال می باشند. طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش تولید و بهره برداری  حدود 30 الی 40 درصد افزایش تولید مربوط به حضور ماشین های کشاورزی می باشد. که آمار خوب و چشم گیری است.

کمباین

شاید وقتی اسم کشاورزی مکانیزه به گوشتان می خورد اولین ماشین که در ذهن شما می آید کمباین (Combine harvester) باشد. کمباین ماشین برداشت محصولات دانه دار کشاورزی است. واژه کمباین به معنا (ترکیبی) می باشد. که در اصل ماجرا برای سه کاره بودن دستگاه کمباین این اسم برای او انتخاب شده است کارایی سه گانه کمباین شامل:

  • درو کردن
  • کوبیدن یا خرمن کردن
  • جداسازی دانه

می باشد کمباین برای اولین بار در سال1834 توسط هیرام مور به مرحله ثبت اختراع رسید که در سال های ابتدایی آن توسط اسب و سایر حیوانات بار کش کشیده میشد. یکسال پس از آن یعنی در سال 1835 یک کمباین صنعتی و مکانیزه کامل توسط هیرام مور ساخته شد که در همان سال ها یعنی تا سال 1839 پیش از 50 هکتار زمین زراعی با استفاده از کمباین بهره بردای و برداشت گردید.

حرف آخر

زندگی انسان روزانه در حال تغییر و تحولات زیادی است که اگر با آن همراه نشویم. می تواند ما را تا مرز انقراض ببرد به همین دلیل است که باید از پیشرفت های صنعتی بهره بگیرم و استفاده کنیم تا بتوانیم زندگی را با روندی آسان تر از قبل و سریع تر طی کنیم. مکانیزه و سبک مدرنیته در کشاورزی سال هاست که جا افتاده است و روزانه در حال پیشرفت توسعه  می باشد.سعی کنید اگر کشاورزهستید یا به این حوضه علاقه مند می باشید از وسایل مکانیزه برای بهره برداری آسان و سریع تر استفاده کنید. در آخر امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم مفهوم کلی واژه کشاورزی مکانیزه را به شما برسانیم. در انتها متذکر می شویم برای استفاده از وسایل مکانیزه کشاورزی شما نیاز به گواهینامه آن دارید که باید با طی کردن مراحل و آموزش های لازم آن را اخد نماید توجه داشته باشید حداقل سن مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ویژه  20 سال تمام است.

موفق و مکانیزه باشید.

Call Now Button